Vám- és Áfafizetés az Aliexpress-es termékekre
Vajon megéri-e 2024-ben Aliexpressről rendelni művészeti kellékeket?
Sok ismerősömtől hallottam az utóbbi években, hogy már azért nem rendel a kínai webshopokból, mert fél a ráhárított “adóktól”, és nem feltétlenül lesz olcsóbb a termék, mint ha helyből szerezné be.
De valóban így van ? Milyen adók ezek és mire vonatkoznak? Miután elkészültem az Aliexpresses művészkellékek videóval és cikkel, utánanéztem a hatályos jogszabályoknak, hogy segítsen tisztázni az ekörül felmerülő kérdéseket.
Régen…
2021.július elseje előtt az Európai Unió határain kívülről rendelt termékek 22 eurós értékhatárig vám- és áfamentesek voltak. Ezt a szabályozást még 1983-ban vezették be – ekkor még alig vásárolt valaki magánszemélyként Kínából. Időközben azonban a B2C, vagyis a magánszemélyek és cégek közötti e-kereskedelem volumene sokszorosára nőtt, és rendkívül népszerűek lett például a kínai Aliexpressen keresztüli rendelések. Ez pedig jelentős áfabevétel-kiesést okozott az uniós országoknak, illetve veszteséget a helyi kiskereskedelemnek.
..és most
2021-július elsején hoztak egy szabályozást, mind az ÁFA mind pedig a vám tekintetében:
egyrészt értékhatártól függetlenül minden EU-n kívülről érkező termékre meg kell fizetni az ÁFÁ-t ( ez itthon 27%, ugyanezt minden esetben megfizetjük, bárhonnan máshonnan vásároltunk eddig, az egyetlen kivétel az lehet, ha besétálunk mondjuk egy németországi boltba, és helyből vásárolunk, mert akkor a német ÁFÁ fizetjük, ami jelenleg ált. 19%)
másrészt pedig a 150 eurót meghaladó értékű küldeményekre vámot kell fizetni ( de értékhatártól függetlenül vámkezelés történik! ez később még fontos lesz…)
Az ÁFA fizetésen nem sok mindent kell magyarázni, az ÁFA sajnos nálunk az egyik legmagasabb, így nekünk magyaroknak valójában mindegy, honnan vásárolunk (kivéve akkor, ha fizikálisan elmegyünk egy másik országba vásárolni magánszemélyként) ezt így is úgy is meg kell fizetni. Ergo ráteszi ezt a sarki kínai bolt is, aki szintén Kínából szerzi be az árukészletét. Ez az ÁFA már benne van az Aliexpresses árakban, és ez fel is van tüntetve, mint “Price includes VAT”, vagy “Inclusive of VAT”.
A másik téma a vám és a vámkezelés, ez valójában az a faktor, ami eldönti, hogy megéri-e vagy sem kínai webáruházból rendelnünk.
Ezen belül is két dolgot kell szétválasztanunk, az egyik maga a vám, a másik pedig a vámkezelés díja.
Vámot kizárólag 150 euró fölött kell fizetni. Tehát ha valaki rendelni akar egy Huawei telefont, vagy bármilyen nagyobb értékű árut, neki már vámot kell rá fizetnie. Enek kiszámításához vannak különböző táblázatok, mert nem minden termék esik ugyabba a vámkategóriába, de ez most a mi szempontunkból nem lényeges.
Amit tartsunk észben az az , ha mi alkotók művészkelléket szeretnénk vásárolni, ne lépjük túl a 150 eurós értékhatárt egy vásárlás alatt. (Ezt azért annyira nem lehetetlen betartani, én például még egyszer sem vásároltam egyszerre ekkora értékben Aliról - ez most nagyjából 60 ezer ft)
A másik dolog a vámkezelés díja. Ez egy olyan adminisztrációs költség, amit akkor is meg kell fizetni, ha fizetünk vámot, ha nem. Ez onnan ered, hogy az Uniós szabályozás miatt (ami ugyebár arról szól, hogy minden csomagot vámkezelni kell, ami beérkezik ez EU-ba függetlenül attól, hogy végül mit állapítanak meg róla) megnő az adminisztrációs teher. Nálunk a Magyar Posta a 150 euró érték alatti áruküldemények vámkezelését a NAV-val közösen kialakított speciális vámkezelési eljárás keretében, automatikusan végzi. Ezzel kapcsolatos nyilatkozattételi teendője a magánszemélynek nincs, azonban fizetési kötelezettsége igen.
Mennyi ez a díj, és hogy történik a fizetés?
A mellékelt táblázat a 2024-ben érvényes árakat tartalmazza. Fontos, hogy itt nekünk a második (IOSS opció) él, ugyanis az Aliexpress tagja ennek az intézménynek.
Tehát online fizetés esetén 550 ft, utánvét esetén pedig 1100 Ft.
Az eredeti kérdésünkre visszatérve tehát, hogy megéri-e Aliexpressről rendelni, a válasz:
Attól függ. Minél közelebb vagyunk a 150 eurós felső értékhatárhoz, annál jobban megéri. Valójában ez már általában ( a saját tapasztalatom szerint) egy pár ezer forintos rendelés esetén is legtöbbször megéri, mutatok egy példát is erre.
Az alábbi Micron toll ( link itt) kapható Mo-on és az Aliexpressen is . A 6 db-os szett Aliexpressen 2200 Ft-ba kerül ingyen postával, (ha a végső kosárérték meghaladja a 3500 Ft-ot) egy magyar művész webshopban pedig 4600-5500 Ft-ba (plusz 990-1990 Ft pk)
Ha erre még megfizetjük az 550 Ft-os vámkezelési költséget, akkor is 2750 Ft-nál tartunk , amire ha még megfizetjük a szállítási díjat - (őszintén, ki az aki nem megy el 3500 Ft-ig csak azért , hogy ingyen legyen a posta? :)) még akkor is min.1000 Ft-tal ( de inkább 2000) olcsóbban jövünk ki, mintha az itthoni üzletből vennénk. És ez a “sprórolás” minden kosárba tett termékkel egyre növekszik (erre szokták mondani a nők, hogy spórolnak, mikor olcsón vesznek valamit, amire nincs szükségük, a férfiak pedig általában csak pislognak ezen a kijelentésen …:D)
Persze a hátránya, hogy több hetet várni kell rá, de ha valakinek nem sürgős, és tud előre tervezni a hobbijával vagy munkájával, akkor mindenképp megéri kivárni.
Összefoglaló
Összességében nekem személy szerint eddig még mindig megérte Aliexpressől kiegészítőket rendelni, mert vásárlásonként nem 1 vagy 2 ezret, hanem több tízezret szoktam spórolni ahhoz képest, mint ha fizikai üzletből vagy ha webshopból venném ugyanazt.
Remélem érthető volt a fenti magyarázat. Ha szeretnéd meghallgatni videón is, ezen a linken megteheted:
Az Aliexpresses termékek videóját ezen a linken tudod megnézni
Ha tetszik, amit csinálok, iratkozz fel a youtube csatornámra (itt), vagy kövess az alábbi felületek egyikén:
Köszönöm, hogy végigolvastad!
Dóri,